Southend vs Newport 08.08.2017

Southend a surprins foarte putin in ultima partida cand a debutat in noul sezon acasa împotriva adversarului Blackburn Rovers, care a fost un favorit in acest joc, dar si în general un favorit pentru a obtine promovarea la sfarsitul acestui sezonului.
Cu toate acestea, gazdele au aratat mare lucru, mai ales in prima repriza, datorită golurilor de Leonard in minutul 27 si Kightly îi minutul 38. Oaspetii au incercat sa raspunda si au avut cateva faze bune in timpul meciului, reducand scorul in minutul 53 prin intermediul lui Mulgrew, dar fara nicio alta schimbare pana la finele partiei. Southend va incerca sa ajunga la promovare intr-un fel sau cel putin pe o pozitie de play-off, dar nimeni nu se astepta sa castige impotriva uneia dintre favoritele de promovare.

Newport, de cealalta parte, si-a inceput tot sambata seara League Two cu un meci superb terminat cu scorul 3: 3 impotriva lui Stevanage, facand, in general, o surpriza placuta. Cu toate acestea, trebuie sa spunem ca si ei au fost un pic norocoși, deoarece golul egalizator a venit in minutul 4 al timpului suplimentar, iar gazdele de la Stevenage au fost pedepsite pentru ca au rămas prea pasive in ultimele 15 minute ale meciului, cand au avut cele 3 puncte de partea lor.