Nottingham vs Shrewsbury 08.08.2017

Nottingham Forest a pornit modest noul sezon, dar au reusit sa obtina trei puncte importante in fata propriilor fani impotriva celor de la Millwall, scorul fiind la limita, 1: 0. Ei au avut mai mult posesia mingii, insa vizitatorii au fost de fapt cei care au cele mai mari ocazii si atacuri periculoase.
Cu toate acestea, gazdele au preluat conducerea in minutul 41 prin intermediul McKay si au reusit sa pastreze acest scor, chiar daca parea ca vor accepta, deoarece oaspetii aratau destul de decent la contra-atacuri si, in general, au facut mai mult in atac. Totusi, in acest mod Nottingham a facut un pas bun in sezon, care probabil ca nu va fi usor pentru ca vor trebuii sa fie multumiti ca vor evita retrogradarea spre finele sezonului, la fel cum au avut acum cateva luni la finele sezonului precedent.

Shrewsbury, de cealalta parte, a reusit sa deschida noul sezon cu o victorie, in fata celor de la  Northampton si a reusit să obtina cele trei puncte in jocul echilibrat, datorita faptului ca singurul gol a fost marcat in minutul al doilea de mai mult timp prin intermediul lui John -Lewis.
Chiar daca a venit tarziu, trebuie spus ca jucatorii de la Shrewsbury au fost de fapt premiati pentru ca au riscat mai mult spre final. In acest sezon, ei urmaresc sa evite retrogradarea spre final si probabil ca acesta este un obiectiv realist pentru partea care cu siguranta nu va fi capabila sa tina pasul cu echipele care cauta sa se afle in partea de sus a clasamentului.